21.6.09

Интерактивният форум като форма на е-консултиране на лица с увреждания

доц. д-р Галин Цоков, гл. ас. Огнян Койчев, ПУ”Паисий Хилиндарски”



Едни от основните тенденциите в развитието на съвременното общество са свързани с неговата ‘електронна технологизация’ и последващата променя на нагласите за общуване и комуникация на различни групи хора. Глобалната информационна мрежа постоянно увеличава възможностите за достъп и поражда редица сериозни предизвикателства към традиционните методи и средства за въздействие, в това число и тези за оказване на социална и психологическа подкрепа на нуждаещите се. Грижата за хората с увреждания и предизвикателствата на информационно-комуникативните технологии създават условия за приложение на качествено нови методи и форми на консултиране. Електронното консултиране, което първоначално намира място в сферата на бизнеса и потребителските услуги, все повече се налага като търсена форма за оказване на първична помощ в предпочитана и достъпна среда за комуникация.

Е-консултирането се определя като процес на комуникативно въздействие в уеб базирана виртуална среда, предназначен да помогне на клиента да решава свои индивидуални проблеми и да планира бъдещето си.

Процесът включва процедури на интервюиране, тестиране,информиране, насочване, съветване, фасилитиране, трениране и др.

Целта на е-консултирането на лица с увреждания е да се определи полезността и безполезността в разитието на клиентите през собствената им гледна точка.

Основни задачи на е-консултиране са:

* Предоставяне на експертна оценка и съвет, насочване към варианти за решаване на проблема;
* Внушаване на възможно решение или насочване към инструментариум за решение на проблема;
* Ангажиране на клиента в процес на взаимодействие, което да възприема като полезно за благоприятното развитие на клиента.



Процесът на информиране, подпомагане и оказване на подкрепа в уеб базирана виртуална среда се осъществява чрез три основни модела на е-консултиране:

# Експертно консултиране.
# Терапевтично консултиране.
# Процесуално консултиране

Основните преимущества на е-консултирането могат да се сведат до следното:

* Е-консултирането улеснява достъпа на потребителите до услуги от квалифицирани специалисти.
* От друга страна е-консултирането е източник на представителна информация относно динамиката на потребностите и проблемите на хората с увреждания и техните семейства.
* Участието на академични преподаватели като е-консултанти повишава ефективността на оказваната помощ поради тяхна ангажираност и познанието им на специфичните измерения на проблемите.

Една от най-използваните технологии на уеб базираната електронна среда предназначена за консултиране на лица с увреждания това е интерактивен форум. Проведено проучване на сайтове на университети от цял свят показва, че като основна форма за е-консултиране се налага именно интерактивният форум.

Той се определя като уеб базиран инструмент който е конструиран е така, че да предоставя на участниците – клиенти и консултанти средства за общуване чрез публикуване на съобщения.

Структура на интерактивния форум включва:

* Регистрация на участници – клиенти и консултанти.
* Новини, важна информация, предстоящи събития, свързани с интерактивния форум.
* Задаване на въпроси в различни категории:
* Поставяните проблеми и съответните дискусии могат да бъдат публични или лични (достъпни само за запитващия и за съответния консултант).
* На администраторите, са предоставени специализирани услуги за управление на интерактивния форум

Основните характеристики на тази форма за е-консултиране могат да се сведат до следното:

* Достъпен: позволен е достъпа от целия свят от всички видове компютри. Всеки клиент има еднакви възожности да получи отговор и подкрепа на един и същи проблем в различно време и пространство.
* Разпределено: Нито един специалист не е достатъчно компетентен да отговаря на всички въпроси. Форумът позволява на едно и също лице да използва услугите на различни консултанти и така да адаптира мисленето си към заемане на активна позиция спрямо собственото си благополучие.
* Динамичен: Мрежата се променя постоянно: сайтовете лесно се персонализират и променят тогава, когато е нужно.
* Интерактивен: Ефективната подкрепа не е статична и еднопосочна, а предполага активна обратна връзка между консултанта и клиента. В същото време, интерективния форум предоставя възможности за взаимно консултиране и обмен на информация под наблюдението и съдействието на съответни специалисти
* Гъвкав: клиентите могат да получават информация от домовете си или от удобно избрано за тях място, в подходящ момент.



Форумът на сайта disabilitybg.org е създаден и подържан благодарение на проект „Актуални методи, средства и технологии в обучението на лица с увреждания” - фонд Научни изследвания ОХН - МОН. До момента е посетен от над 200 потребители. В консултанския екип обслужващ форума участват четирима приподаватели от ПФ на ПУ „Паисий Хилендарски”.

Общата структура на форума на сайт disabilitybg.org включва следните елементи:

* FireBoardForumShow latest postsRulesHelpWelcome, Guest
Please Login or Register.
Lost Password?
* Forum Category Forum Topics Replies Last Post
* Forum 1
* Sample Forum 1 3 11
* Здр
* by tsetso_19 |
* Recent Posts
* TopicAuthorCategoriesDateHits Re:ZdraveiteGuestForum 10 Re:ЗдрGuestForum 10 ЗдрMariForum 113 ZdraveiteGeorgievaForum 117 Re:Sample Post 1GuestForum 10
* TopicAuthorCategoriesDateHits Sample Post 1GuestForum 153
* Disabilitybg.org Forum Stats General Stats Total Users: 219 Latest Member: Patismith
Total Messages: 54 Total Subjects: 3 Total Sections: 6 Total Categories: 3
» View Recent Posts » More About Stats » User List



Регисрацията е задължителна ако потребителят иска активно да се включи в дискусията на интерактивния форум или да получи квалифицирана консултанска помощ по определен проблем.
Данните показват, че най-активно във форума участват родителите на деца със специални образователни потребности. Над половината въпроси и дискусии са създадени от тази група потребители. По това разглеждания форум на се различава от други подобни, защото по родителите са тези, които най-активно търсат във виртуалното пространство, информация и квалифицирана помощ по отношение на обучението и възпитанието на техните деца имащи определени проблеми. Във форума активно участват и студенти основно от специалност Специална педагогика (около 1/5 от поставените въпроси и откритите дискусии). Сравнително слабо засега е участието на хора с увреждания. Според нас причините за това се крият в психологически бариери, които в голяма степен спират тяхното по-активното участие дори във форми на виртуално общуване и търсене на професионална консултанска помощ.

От тази гледна точка бъдещото устойчиво развитие на интерактивното виртуално консултиране на хора с увреждания е свързано с използването на Web 2.0 инсрументите като:

+ skype
+ Блогове и wikis
+ Социалните мрежи - Facebook, Myspace
+ Second Life като нова виртуална среда



За разширавяне на възможностите за на виртуалното консултиране на хора с увреждания чрез асинхронни и синхронни форуми и други Web 2.0 инсрументите, ние създадохме и подържаме следните електронни страници и адреси:

* Име в Skype disabilitybg.org
* Блог: http://disabilitybgorg.blogspot.com/
* В социалната мрежа Фейсбук създадена група за дискутиране на проблемите и консултиране на хора с увреждания (http://www.facebook.com/profile.php?id=1164978225&ref=name#/group.php?gid=68370030842)

Смятаме, че чрез използването на тези съвременни Web 2.0 инсрументите значително ще се разширят възможностите за е-консултиране на хора с увреждания и заедно с това ще се популяризират резултатите от проекта публикувани на сайта disabilitybg.org
Литература
Бояджиева, Н. Консултирането в социалната сфера, ГСУ, 2004
Божинова, Д. Въвъдение в консултативната психология, С., 2001

Койчев О., Г. Цоков, Приложение на електронното консултиране за решаване на проблеми в академичното, личностното и кариерното развитие на студентите, в сб. Конкурентно стратегии във висшето образование, И-во МВБУ, Правец, 2006
Кутева,В., Психолого-педагогическо консултиране,В.Т.,2000

Левтерова Д. Консултиране при обучителни трудности, Пловдив, 2005.
Мерджанова,Я.,Наръчник по професионално консултиране,С.,2001

Цоков Г., О. Койчев. - Приложение на е-консултирането за подобряване на достъпа и адаптирането на лица с увреждания към университетска среда, в сб. Съвременни методи, средства и технологии в диагностиката, консултирането и обучението на лица с увреждания, УИ П. Хилендарски, П., 2007

1 коментар:

  1. така описано изглежда лесно и ще даде добри резултати , но можеби, защото все още не е широко разпространено, особено сред по отдалечените краища на нашата страна ни изглежда прекалено лесно и неможем да се доверим , но това се изгражда разбирасе с течение не времето

    ОтговорИзтриване